Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Jaskrowate
obrazek

Czarnuszka siewna

Nigella sativa L.

Inne nazwy: czarnuszka ogrodowa, czarnucha, czarny kmin, panna w zieleni, kąkolnica, czarna kolendra

Czy wiesz, że... dla Egipcjan była „złotem faraonów”. Była rośliną, która nie była w stanie uleczyć jedynie śmierci. Tutenchamon został pochowany z buteleczką oleju z czarnuszki. Dla Kleopatry był eliksirem piękności.


Roślina jednoroczna pochodząca z Azji. W Polsce często uprawiana w ogródkach przydomowych.

W dawnej Polsce była używana przez biedną ludność jako przyprawa zastępująca zbyt drogie dla ludzi przyprawy wschodnie. 

W lecznictwie ludowym nasiona czarnuszki były stosowane jako środek moczopędny, żółciopędny, wiatropędny, poprawiający trawienie, przeciwdziałający nadmiernej fermentacji jelitowej, mlekopędny, regulujący krwawienia miesięczne i czerwiogubny. Obecnie nasiona czarnuszki mają podobne zastosowanie.

Surowcem leczniczym są nasiona czarnuszki.

Nasiona czarnuszki siewnej zawierają: tłuszcz, olejki eteryczne, saponinę, garbniki, gorycze i alkaloidy.

Zastosowanie:

 Nasiona czarnuszki najczęściej obecnie stosuje się wenętrzenie w przypadku nieżytu oskrzeli, w chorobach wątroby, przy kamicy żółciowej, skąpomoczu oraz zewnętrznie - napary oraz olej tłoczony z nasion czarnuszki używane są przy trądziku, atopowym zapaleniu skóry i grzybicach skóry.

Nasiona czarnuszki służą jako dodatek do pieczywa, do przetworów warzywnych, do aromatyzowania wina oraz w niewielkim zakresie do produkcji olejku eterycznego używanego w cukiernictwie. Mielone nasiona czarnuszki mogą być stosowane jako zamiennik pieprzu, gdyż u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym nie podrażniają błony śluzowej żołądka.

Czarnuszka uprawiana jest jako roślina ozdobna na rabatach, a także na kwiat cięty do wiązanek, suchych bukietów itp. (dekoracyjne są również jej owoce).

 

Czarnuszka jest rośliną miododajną (jej wydajność miodowa wynosi około 20 kg z 1 ha).

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca