Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Ogórecznikowate
obrazek

Nawrot lekarski

Lithospermum officinale L.

           Bylina występująca w stanie dzikim w całej Europie oraz na znacznej części Azji. W Polsce rozproszony jest na niżu, na skrajach lasów, słonecznych zboczach i usypiskach.

          Dawniej stosowano liść nawrotu w postaci naparu tzw. „czeską herbatę”, a także nasiona wyglądem przypominające małe kamyki.

          Substancje czynne zawarte w nawrocie lekarskim wykazują działanie antykoncepcyjne polegające na zahamowaniu cyklów płciowych. Po przerwaniu podawania nie obserwowano szkodliwego wpływu nawrotu na rozrodczość, przebieg ciąży i porodu. Nawrot stosowany może być także w leczeniu nadczynności tarczycy i niektórych postaci nadciśnienia tętniczego oraz przeciwcukrzycowo. Substancje czynne zawarte w nawrocie unieczynniają niektóre hormony, m.in. hormony kory nadnerczy, a przede wszystkim adrenalinę. Nawrot okazuje się bardzo skutecznym lekiem na okres menopauzy, hamuje objawy starzenia się. Pozwala unikać depresji i stanów lękowych. Badania nie wykazały toksycznego wpływu wyciągów nawrotu na serce, nerki, wątrobę, układ nerwowy.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca