Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Arakowate
obrazek

Drakunkulus zwyczajny, smocza lilia

Dracunculus vulgaris Schott

Inne nazwy: Smocza lilia

Czy wiesz, że… nazwa rośliny, Dracunculus vulgaris, czyli drakunkulus zwyczajny, wywodzi się od słowa „draconis", czyli smok, wąż. Nazwę tej majestatycznej, niezwykłej roślinie nadali Rzymianie, którzy czuli wobec niej trwogę i przypisywali jej magiczną moc.


Smocza lilia jest gatunkiem należącym do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Bałkanów, Wysp Egejskich i południowo-zachodniej Turcji. Sprowadzony i rozpowszechniony w USA w stanach Oregon, Kalifornia, Tennessee i na wyspie Portoryko, a także we Włoszech, zachodniej Europie i północnej Afryce.

Roślina osiąga nawet do 200 cm wysokości, jednak w naszym klimacie dorasta średnio do 80 cm. Rośnie samotnie lub w rozłożystych kępach. Lilię wysadza się do gleby z bulw. Jest odporna na choroby i szkodniki, jednak źle znosi mróz i wymaga solidnego okrycia lub przeniesienia do szklarni. Roślina może tolerować cień, ale preferuje pełne słońce i sporadyczne podlewanie. Gleba próchnicza, dobrze przepuszczalna. Gatunek charakteryzuje się dużym, purpurowym liściem z kolcem.

Cechą szczególną rośliny jest jej zapach. Intensywny, wyjątkowo nieprzyjemny, przypomina woń rozkładającego się mięsa. Drakunkulus przyciąga w tej sposób muchy, które zapylają roślinę. Nieprzyjemna dla ludzi woń odstrasza gryzonie, więc może okazać się wartościową ozdobą zabudowań gospodarskich. 


Zastosowanie:

Roślina toksyczna w zastosowaniu wewnętrznym, zewnętrznie o działaniu drażniącym na skórę. Uprawiana, jako gatunek ozdobny ze względu na atrakcyjne liście oraz kwiatostan.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca