Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Dereniowate
obrazek

Dereń kousa

Cornus kousa Hance

    Dereń kousa (Cornus kousa Hance) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, przepuszczalnej i raczej wilgotnej glebie. Jest dość odporny na mróz (strefy klimatyczne 6-9). Rozmnaża się go z nasion lub przez odkłady. Nie wymaga przycinania, choć cięcie w pierwszych latach wzrostu wzmacnia strukturę korony          

    Dereń kousa to Krzew lub małe drzewo, o wysokości 4 – 6 m, szerokość korony wynosi ok. 3 – 4 m. Korona jest dość symetryczna, w młodym wieku odwrotnie stożkowata ze względu na silny wzrost wierzchołkowych pędów, natomiast u starych roślin pokrój jest często kulisty.

    Drzewo jest niezwykle efektowne, kiedy kwitnie, ale to, co wydaje się być czterema, białymi płatkami, to w rzeczywistości cztery rozpostarte listki poniżej gromady niepozornych żółto-zielonych kwiatów. Kwiaty pojawiają się późną wiosną, kilka tygodni po opuszczeniu drzewa. Jesienne wybarwienie liści bardzo efektowne jaskrawoczerwone. Owocostany są jadalne ale o mdłym smaku.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca