Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Obrazkowate
obrazek

Obrazki plamiste

Arum maculatum L.f.

          Zasięg gatunku zajmuje większość Europy, na południe i na wschód od Szwecji, w tym w Wielkiej Brytanii, zamieszkuje również północną Afrykę. Rośnie w pobliżu domostw, w zagajnikach, szczególnie na żyznych glebach.

          Roślina zawiera kryształki szczawianu wapnia. Spożywanie jej na surowo, powoduje nieprzyjemne uczucie, jakby igieł przyczepionych do ust i języka. Szczawian wapnia jest łatwo neutralizowany poprzez, suszenie, gotowanie lub moczenie rośliny w wodzie.

          Bulwa tej rośliny jest używana jako warzywo, ma łagodny smak. Korzeń zawiera dużo skrobi, więc można z niego pozyskać mąkę ziemniaczaną. Podziemną część rośliny można zbierać przez cały rok, ale najlepiej jest to robić, kiedy roślina jest w stanie uśpienia. Przed zjedzeniem korzeń należy dokładnie wysuszyć lub ugotować, ze względu na obecność kryształków szczawianu wapnia.

          Obrazki plamiste rzadko były stosowane w ziołolecznictwie, nie zaleca się jej do użytku wewnętrznego. Korzenia używany był jako środek moczopędny, wykrztuśny, napotny, napotny i przeciwpasożytniczy. Z potłuczonych liści robiono okłady działające przeciwreumatycznie. Wywaru z kory korzenia używano w leczeniu biegunki.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca